اصول اخلاقی انتشار مقاله

اخلاق نشر

نشریه علمی" مدیریت و پژوهشهای دفاعی" دانشگاه جامع امام حسین(ع) از آخرین بیانیه کمیته اخلاق نشر(COPE) پیروی     می­کند. برای دسترسی کامل به این دستورالعمل­ها، تعاریف و قوانین می­توانید به آدرس  www.publicationethics.org/resources  مراجعه فرمایید.

 

این نشریه با هرگونه سرقت ادبی (Plagiarism) و عدم رعایت حقوق مولفین در صورت کشف برخورد نموده و نسبت به میزان و نوع خطا اقدامات لازم را انجام می­دهد. تمامی مقالات ثبت شده  با دقت مورد بررسی و مطالعه قرار می­گیرد تا اطمینان لازم از مبرا بودن این آثار از سرقت ادبی حاصل گردد.

 

برخی از مواردی که به عنوان سرقت ادبی مورد توجه قرار می­گیرد به شرح زیر است:

 

در صورتی که نویسنده کلمه به کلمه مطالب نویسنده دیگر را بدون ارجاع به منبع اصلی مورد استفاده قراردهد و یا از اشکال، نمودارها و جداول دیگران بدون ذکر منبع استفاده کند و یا تغییرات اعمال شده در متن دیگران موجب از بین رفتن حقوق سایر نویسندگان گردد از مصادیق سرقت ادبی محسوب می­گردد که در صورت مشاهده مطابق نمودار پیوست و بر اساس بیانیه کمیته اخلاق نشر (COPE)  با متخلفین برخورد لازم صورت می­گیرد.

 

اصول اخلاقی انتشار مقاله در فصلنامه مدیریت و پژوهش های دفاعی  :

-اصول اخلاقی این نشریه از منشور اخلاق پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین دستورالعمل های کمیته اخلاق انتشار (COPE) پیروی نموده که شامل کلیه دست اندرکاران انتشار مجله (مسئولان فصلنامه، داوران و نویسندگان محترم)  می باشد.

- این نشریه فقط مقاله‌هایی را منتشر خواهد کرد که حاوی یافته‌های نو و اصیل در موضوع مجله باشد. هیئت تحریریه همواره از دریافت نتایج تحقیقات استادان، پژوهندگان و صاحب‌نظران استقبال می ‌کند. پژوهشگرانی که مایلند مقاله‌هایشان در این نشریه انتشار یابد، شایسته است به نکات مشروحه زیر توجّه فرمایند:

1- قوانین حق تکثیر و اقتباس از سایر آثار ادبی توسط نشریه رعایت شده و حق افراد در هنگام انتشار محفوظ می باشد.

2- تصمیم گیری درباره مقالات در هر مرحله ای با وتوجه به وزن علمی مقاله صورت می گیرد 

3- اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به  آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیات تحریریه و مدیر داخلی نشریه و سایر عوامل فعال (غیر از نویسنده مربوطه) مانند داوران، مشاوران، ویراستار و ناشر امانتدار کاملاً محرمانه بوده و در هر زمانی از آن محافظت می شود.

4- در صورت نیاز از نویسنده خواسته شود داده های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه ها و سایر ابزار به کار رفته در تحقیق را ارائه و معرفی نماید.

5-در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی پژوهشگران، مجله براساس قوانین بین المللی (COPE) برخورد خواهد کرد.

فلوچارت فارسی انجمن Cope  را  اینجا دریافت نمایید.

 

منشور اخلاقی پژوهش که توسط وزارت علوم تهیه شده است را از اینجا تهیه نمایید